Červená ukrajinsko - česká svatba („ весілля” ),Anastázie a Petra, 19. 9. 2015

25.7.2016

V září roku 2015 jsme měli s manželem čest zavítat na ukrajinsko – českou svatbu našich kamarádů Anastázie a Petra. Od začátku, kdy nás Petr informoval, že se bude ženit, jsem se na tu událost těšila. Byla jsem zvědavá na mix kultur, na šaty nevěsty, na zábavu, jídlo... na všechno a samozřejmě jsem už přemýšlela o tomto článku.

Kde si řekli své „Ano“? Zda nevěsta byla v bílém? A jaká byla zábava? Položila jsem Nasti pár otázek, tak se pohodlně usaďte a nechte se inspirovat. Anastázie, jak jste se na svůj den připravovali?

A: Tuhle fázi jsem trochu podcenila, takže reálné přípravy začaly až v květnu, včetně výběru data. První byla rezervace svatby v hotelu, pak oblek pro ženicha, pozvání hostů, potom šaty pro nevěstu. Dále následoval výběr fotografa. Na poslední chvíli zůstalo zařizování květinové výzdoby a dortu. Pár dní před svatbou jsem ještě sháněla kravatu pro ženicha.

První byla rezervace hotelu, jaké místo jste zvolili? 

A: Nechtěli jsme obřad na úřadě, takže nejlepší volbou byl venkovní obřad někde v přírodě, nejlépe v podhůří Beskyd. Nakonec jsme si vybrali hotel Zlatý Orel v Ostravici. http://www.zlatyorel.cz

 

 

Co se Ti na přípravách líbilo nebo nelíbilo?

A: Velmi příjemně mě překvapila cukrárna Ollies. http://www.ollies.cz Je to zřejmě nejlepší dodavatel svatebních dortů v Ostravě. Počítala jsem s tím, že na objednávku dortu v srpnu už je pozdě, a že budeme muset hledat někoho jiného, ale oni to stihli. Paní Miková má určitě ráda svou práci a je to znát. Dort byl naprosto dokonalý, ve všem nám vyšli vstříc. V hotelu to trochu popletli a nechali dort stát mimo lednici několik hodin, a protože to byl tzv. naked cake, jedno patro se pomalu začalo naklánět. Naštěstí to zachránila ochota a zručnost personálu, na žádost odnesli dort do lednice a ten se tak zdárně dožil své velké chvíle. Velkou chvíli, na kterou čekají všichni svatebčané, je nevěsta a její šaty.

Jaký příběh měly ty tvoje?

A: Vždy jsem věděla, že si na svatbu nechám šaty ušít. Nechtěla jsem půjčené šaty, které už mělo několik nevěst, a také si myslím, že pro jistou symboliku je lepší si pro štěstí šaty nechat. Jako "talisman", který bude opatrovat rodinu. Kromě toho každá malá holčička bude zvědavá na maminčiny svatební šaty. Nikdy jsem nechtěla nějaké úchvatné "princeznovské" šaty, komplikovaný barokní účes... a pak jsem si řekla, že šaty ani nemusí být bílé. Dříve byly svatební kroje barevné a zdobené, červená barva se také hojně vyskytovala, je to i moje oblíbená barva. Svatební šaty mi ušila známá, látku a střih jsem vybírala podle jejího doporučení a svého vkusu. Vzhled nevěsty jsem ale trochu podcenila, takže ve výsledku jsem se malovala sama a s česáním pomáhala svědkyně.

 

 

Krásné červené svatební šaty šité na míru... i další doplňky byly vlastní výroby a do červena?

A: Svatební oznámení a jmenovky navrhl ženich a myslím, že měly úspěch, byly lemovány červenou "papírovou výšivkou" a byly lehce ve folklorním stylu. 

Ukrajinsko – česká svatba, jaké bylo zvoleno menu?

A: Tady se diskutovalo opravdu hodně, ale nakonec jsme vybrali klasiku - svatební svíčkovou. Byla to dobrá volba. Jídlo bylo úžasné, a také se nám podařilo objednat všeho akorát. Jediné s čím jsme se trochu spletli, bylo pivo, tady jsme měli zbytečně velké oči. Opravu by stačila malá bečka, jak vytrvale doporučovala provozní.

 

 

Nasti, kdo se postaral o výzdobu sálu?

A: Výzdobu sálu zařizoval hotel, žádné zvláštní požadavky jsme neměli, pouze červená barva a květiny podle kytice. Trochu mně zklamalo, že hotel slíbil tisk vizitek (jmenovek), ale zapomněl dodat, že je jednoduše vytiskne na obyčejný papír na barevné tiskárně. Měli jsme vizitky vytištěné v mnohem lepší kvalitě, ale nějak jsem je den před svatbou neměla sílu pohlídat, takže na mě výsledek působil trochu lacině ... Dost mě mrzelo, že už bylo pozdě vizitky vyměnit. Jako svatební host prohlašuji, že jmenovky byly originální a všem se líbily. Ty naše mám uschované na památku!

Květiny dle svatební kytice, tu vyráběl kdo?

A: Svatební kytice byla opravdu krásná. Květiny pro maminky a svědkyni už se blížily mé původní představě méně, protože byly doplněny o nevkusné mašle z bílé organzy. Kromě toho květinářství zapomnělo, že mělo dodat kytici pro svědkyni a ne dvě korsáže pro svědky. Nejvíce mě zklamalo, že jsem dostala jen tři malé růžičky do vlasů, přestože jsem původně do vlasů chtěla bohatý polní věneček...

 

 

I přes tyto strasti, které snad potkaly každou nevěstu, všechno dopadlo dobře. Já to viděla a Vy to můžete posoudit dle fotografií. Nabízí se otázka, jak se jmenuje tvůrce snímků?

A: Fotografa jsme hledali na internetu, oslovili jsme několik lidí z okolí Ostravy, a pak se domluvili s jedním fotografem z Opavska - Kamilem Kubjatkem. http://www.kamilkubjatko.cz Výsledné fotky jsou hezké, fotograf je přátelský a dobře se s ním komunikuje. Fotograf předává nejen upravený výběr fotek, ale také všechny fotky. To znamená, že kromě "oficiálních" svatebních fotek jsme dostali jako bonus pro naše hosty spoustu pěkných reportážních snímků. Jen mě mrzí, že fotograf všechno až moc nechá na focených, a když je člověk na své svatbě tak trochu „mimo“, nemůže úplně soustředěně říct, co by chtěl vyfotit... Takže mi chybí samostatné fotky nevěsty a novomanželské fotografie se psem.

A jak to dopadlo s hudbou?

A: Hudbu jsme si zařizovali sami, ale z technických důvodů to nedopadlo úplně nejlépe. Doporučuji této části věnovat více pozornosti při přípravách. Snad i tak byla atmosféra pozitivní, protože na konec tančili i hosté, kteří jinak tanečníky nejsou.

 

 

Hosté se bavili do rána, fotografie vyšly krásně, jídlo bylo báječné, personál hotelu vynikající, nevěsta uhrančivě krásná... Byli jste vůbec nervózní?

A: Nejvíce nervózní jsem byla já, když jsem si malovala linky, a když jsem sestupovala z kopečka od hotelu ke svatebnímu altánku. Vysoké podpatky a prudký sestup po trávě není úplně nejlepší kombinace pro tak zodpovědný okamžik! Vrátím se tedy ještě k obřadu, byl to můj první venkovní svatební obřad a musím říct, že se mi nesmírně líbil – i opatrný sestup nevěsty z kopečka.

Jaké byly Vaše pocity?

A: Obřad byl skvělý. Paní na úřadě v Ostravici byla velmi příjemná a hodně mi pomohla. Samotný obřad byl stručný a výstižný, nezahrnoval žádné veršíky a podobné věci. Jen mi byla trochu zima, ale na polovinu září v podhůří Lysé hory se počasí vydařilo, hlavně nepršelo. Upřímně nevím, kde by se v takovém případě konal obřad. Od altánku byl krásný výhled na hory, lehce zahalené do oparu a prý se v tu chvíli v pozadí vznášel orel.

Obřad byl kouzelný a Váš pohled na hostinu?

A: Jídlo bylo úžasné, obsluha fantastická. Nevím, jak se Zlatému orlu daří udržovat natolik spokojený personál, obsluha si zaslouží opravdové "Díky" za skvěle odvedenou práci. Někomu to může vyhovovat, ale celkově myslím, že Zlatý orel nemá úplně nejlepší prostory pro svatbu. Pokoje jsou opravdu nádherné a romantické, ale prostory restaurace nejsou dostatečně velké, aby se tam mohla konat i zábava, ta se musí rozmístit (po schodech nahoru) před recepci. Hosté se proto rozprchnou a atmosféra společenské akce se lehce vytrácí.

 

 

Ale svatba se povedla, ne?

A: Ano, svatba se povedla, žádný průšvih se nekonal. Hosté byli spokojeni s jídlem i ubytováním. Hodně chvály získal také dort, který byl opravdu úžasný. Díky fotografovi máme krásně zakonzervované vzpomínky na náš "velký den".

Svatba Nasti a Petra byla nejen pro mě magická. Beskydy držely nad celým svatebním dnem ochrannou ruku, Zlatý orel dostál svému úkolu, hosté pili a tančili, nevěsta jen zářila a druhý den ráno se všichni sešli u snídaně. Byl to opravdu nezapomenutelný víkend ...Další články

Vína s vlastní etiketou na svatební tabuli

3.3.2014

Víno Rychnov - Aleš Staněk Dovolte abych Vám představil naše vína, která dodáváme nejen na svatby, ale i do restaurací, vinoték a hotelů v Libereckém kraji. Nabízím kvalitní lahvové víno z Vinného sklepa Rybníky - vinařská oblast Morava, podoblast Znojemská. ... Zobrazit celý článek >

7. ročník svatebního veletrhu v Pardubicích 2011

24.4.2011

7. ročník svatebního veletrhu v Pardubicích 2011, který proběhl ve dnech 28. a 29. ledna, přivedl do budovy ČSOB Pojišťovny, a.s. nejen snoubenecké páry, které si zařizovali svatbu, ale i spoustu návštěvníků, kteří se zajímali o poslední trendy v oblečení pro svatební a společenské příležitosti.... Zobrazit celý článek >

Svatba na zámku 2014

20.5.2014

V sobotu 31.5.2014 proběhne již II. ročník svatebního veletrhu na zámku v Náměšti nad Oslavou.Eva Pilarová bude váženým hostem, která v živém vstupu zazpívá několik písní ze svého bohatého repertoáru.  Návštěvníci svatebního veletrhu se mohou těšit, stejně jako v loňském roce na pestrý... Zobrazit celý článek >

Svatební veletrh Pardubice 30. a 31. ledna 2015

11.12.2014

Svatební veletrh Pardubice 30. - 31.1. 2015  Plánujete svatbu nebo si chcete jen zpříjemnit den?  Přijďte nás navštívit na 11. ročník svatebního veletrhu v Pardubicích, který proběhne ve  dnech 30. a 31. ledna 2015 v budově ČSOB Pojišťovny a.s. na Masarykově náměstí... Zobrazit celý článek >

Jdeme s dobou: Pinterest – skvělý pomocník při plánování svatby

3.6.2015

Začínáte plánovat svatbu a vaše hlava přestává stíhat zpracovávat veškeré informace, rady a nápady, na které jste narazily. Na pracovním stole se to hemží lístečky s poznámkami, počítač máte zavalený fotkami z různých webových stránek a už vlastně ani nevíte, kde přesně jste na ně... Zobrazit celý článek >

AKCE! Balíček ozdobných POM POMS za skvělou cenu

3.4.2015

Chystáte svatbu a stále přemýšlíte, jak vyzdobit svatební sál? Co tak využít slevy a ozdobit si sál krásnými barevnými pompony? Přinášíme 40% slevu na tyto doplňky! Koupí získáváte: 20 kusů pompomů z hedvábného papíru velikosti 35 cm za 500 Kč místo 840 Kč Barva bílá, možnost jiné... Zobrazit celý článek >

Reklama

Nově v katalogu:

Eastern Wind s.r.o.
Foto a video

Svatební focení. Focení rodin a dětí. Portrét. Reportáž. Fotoknihy. ...

Jiří Salik Sláma - fotograf
Foto a video

Jsem reportážní fotograf a vyhledávám situace, kde můžu zachytit silné emoce. A co může být silnějšího než láska dvou lidí, kteří se rozhodnou spolu prožít celý život? ...

Jiří Haman
Catering

Zařídíme pro vás výzdobu stolů, kytičky pro hosty, svědky a samozřejmě i pro nevěstu s ženichem. Umíme klasické i alternativní a extravagantní vazby, Stačí, když nám představíte svůj nápad! ...

VIAMARE, spol. s r.o.
Svatební cesty

Viamare je česká cestovní kancelář, která se specializuje na letecké pobytové zájezdy do Řecka a na řecké ostrovy. Pro své klienty také nabízí unikátní službu svatby v Řecku. ...

AB PARTY TENT, spol. s r.o.
Místa pro obřad

Firma AB PARTY TENT, spol. s r.o. se specializuje na pronájem party stanů a zároveň poskytuje kompletní servis k uspořádání společenských, sportovních, firemních či soukromých akcí jako jsou svatby, o ...

Berka Petr - Profesionální Dj a moderátor na Vaší svatbu
Zábava

Profesionální služby moderátora a Dj na svatbu s dlouholetou praxí a V.I.P. referencemi. Kvalitní zvuk, lehčí osvětlení, karaoke show a působnost po celé Čr! ...

svatební salon Lilie
Svatební šaty

Prodej a pujčovna svatebních šatů. ...

Originální svatební oznámení - Tomáš Josef
Svatební oznámení

Vytváříme originální svatební oznámení, které zaujmou na první pohled. Vše na míru, dle přání zákazníka. Vyberte si z naší nabídky vzorů nebo nechte tvorbu svatebního oznámení na nás. ...

AZ-fotoslužby
Foto a video

Obáváte se zkažených hromadných svatebních fotografií? Bojíte se dlouhých prostojů při portrétním focení? S námi bude fotografování svateb příjemnou zábavou. Fotografování svatby je tím nejkrásnějším ...

Flora Design
Svatební koordinátoři

Koordinace svateb,květinová výzdoba ...


banner banner banner