Zvyky a tradice


Přidejte vlastní tradici!


Nevěstiny věci ve svatební den

Nevěsta má mít ve svatební den vše nové jako symbol nového počátku, kromě jedné věci půjčené (od šťastného a veselého člověka) a jedné staré (jako symbol zachování rodinné tradice) a jedné modré (nejčastěji to bývá modrý podvazek).

Svatební šaty

Nevěsta by si rozhodně neměla šít svatební šaty sama. Manželství dlouho nevydrží neboť si "zašívá cestu ke štěstí".

Svatební hostina

Při svatební hostině by se mělo nevěstě posadit dítě na klín, aby bylo hojné potomstvo.

Střevíc

Dá-li si nevěsta do střevíce minci, přinese to novomanželům bohatství. Chce-li, aby jim láska vydržela, ať tam přidá ještě čtyřlístek.

Nevěsta a pečení

Nechce-li mít nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, ať nepeče svatební dort, koláče ani nijak nepomáhá při pečení.

Svatební závoj

Svatební závoj je symbolem neposkvrněnosti. Taktéž si jím nevěsta zakrývá obličej a nosní dutinu, jíž zlí duchové rádi pronikají do nevěstina těla.

Čepec

Večer před svatební nocí družičky nevěstě sundávají z hlavy věnec a nasazují jí čepec. Ta jej dvakrát shodí na znamení lítosti nad ztracenou svobodou, ale potřetí si ho již ponechá. Věnec je symbolem panenství a svobody, čepec zase počestnosti a důstojnosti vdané paní. Odtud tedy pořekadlo "dostat někoho pod čepec".

Svatební dort

Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich okusit svatební dort. Přítomní svatební hosté nesmí svatební dort odmítnout. Jemu i snoubencům by to přineslo smůlu.

Pořekadlo o září

Když se v září oženíš či vdáš, bohatství zaručeno máš.

Pořekadlo o počasí

Svítí-li v den obřadu slunce, bude v manželství slunečná pohoda.

Pořekadlo o počasí

Prší-li v den svatby, prší novomanželům štěstí.

Pořekadlo o počasí

Jasný svatební den znamená radost ve společném životě.

Pořekadlo o počasí

Když ve svatební den padá sníh, znamená to štěstí, radost a bohatství.

Vláda v domácnosti

Kdo od oltáře vykročí pravou nohou, bude vládnout v domácnosti.

Pořekadlo o kapesníčcích

Kapesníčky jako svatební dar přivolávají slzy.

Pořekadlo o nůžkách

Nože a nůžky jako svatební dar jsou předzvěstí konce přátelství.

Pořekadlo o zrcadle

Zrcadlo jako svatební dar - dárce se znelíbí.

Zkouška ženicha

Na prahu nevěstina domu měl ženich někdy přichystaný špalek se sekerou a láhev vína. Chopil-li se sekery, bylo to dobré znamení: bude z něj dobrý hospodář. Ale rozhodnul-li se pro láhev vína, nevěstilo to nic dobrého: bude z něj opilec.

Zkouška nevěsty

Při prvním vkročení do ženichova domu měla nevěsta připravenou v místnosti metlu, kterou musela hbitě zamést a postavit ji opět na místo. Dávala tím najevo, že chce být dobrou hospodyní.

Rýže

Aby bylo novomanželům dopřáno hojně potomků, jsou zasypáni po obřadu rýží, v některých oblastech také konfetami, oříšky nebo rozinkami, někdy i bonbony. Stejný význam má i jiný zvyk: během svatební hostiny je nevěstě posazeno na klín malé dítě.

Ochranné kouzlo

Přátelé zasypávají novomanžele před jejich domem oříšky, zrním, drobnými mincemi nebo fíky. Tentokrát nejde o početné potomstvo, ale o oběť, která je přinášena bohům domu a domácího krbu. Oběť má smířit duchy s nově příchozími - s nově založenou rodinou.

Rozsypávání květin

Neteře snoubenců nebo dcery jejich přátel jdou v čele svatebního průvodu do kostela a rozhazují kolem sebe květiny či okvětní lístky. Toto je rovněž původem pohanský zvyk. Vůně a krása květin měla k snoubencům přilákat bohyni plodnosti.

Svatební špalír

Přátelé novomanželů vytvoří uličku, kterou musí oba projít. Přitom se jim v tom snaží všemožně zabránit, ale ne násilně. Tradiční význam: překonávání manželství v nesnázích.

Zatahování

Ženichovi kamarádi napnou po skončení obřadu před východem z kostela provaz, ozdobený květy, stuhami, ale i např. vypitými lahvemi, a dovolí novomanželům pokračovat v cestě, jen když se ženich vyplatí. Tímto způsobem se ženich vykupuje ze svých mladických hříchů.

Práh

Proč přenáší ženich nevěstu přes práh jejich společného domova? Prý proto, aby přelstil zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dům. Jiný význam: Symbolický začátek nového života.

Kruhový tanec

Nevěsta tančí se zavřenýma očima, zatímco se svobodné dívky pokoušejí získat kousek jejího závoje (pro tuto příležitost použijte raději levný náhradní závoj). Muži utvoří kolem nevěsty ochranný kruh, aby zabránili dívkám dostat se k nevěstě. Je-li kruh proražen, symbolizuje to rozloučení s nevinností (panenstvím).

Únos nevěsty

Symbolizuje dívčino odloučení od rodičů a přechod k novému životnímu společenství. V pokročilé hodině, kdy se už hostina schyluje ke konci unesou přátelé novomanželů nevěstu. Pokud ji ženich nenajde, musí zaplatit výkupné. Pozor: Akce by se měla každopádně časově ohraničit, aby ostatní hosté dlouhé hodiny nečekali na nevěstin návrat a nakonec se nedočkali. To by jim určitě náladu nezlepšilo.

Družičky

Jsou ještě svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu do kostela. I tento zvyk měl svůj význam: duchové, kteří chtěli nevěstě uškodit, si ji mají splést s některou z družiček. Aby se toto podařilo, musí mít družičky na sobě šaty velmi podobné nevěstiným.

Společné pojídání polévky

Společné pojídání polévky novomanželi z jednoho talíře při svatební hostině má symbolizovat jejich spolupráci. Druhý význam, který je snad podstatnější, je symbol onoho společného krajíce, z něhož je nutno si brát a dávat rovným dílem. Právě pro tuto výstižnou symboliku je uvedený svatební zvyk dodnes velmi rozšířen.

Rozbíjení talířů

Tento zvyk měl kořeny hned ve dvou pověrách - že střepy přinášejí štěstí a že společným zametáním novomanželé prokáží vůli spolupracovat a jejich manželství pak bude harmonické.

Zvací koláčky

Podle tradice se pečou několik týdnů před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a jsou zároveň pozvánkou na svatební hostinu. Koláčky, které by měly mít nejméně tři různé náplně, jsou považovány za vizitku kuchařského umění hospodyně.

Nově v katalogu:

Eastern Wind s.r.o.
Foto a video

Svatební focení. Focení rodin a dětí. Portrét. Reportáž. Fotoknihy. ...

Jiří Salik Sláma - fotograf
Foto a video

Jsem reportážní fotograf a vyhledávám situace, kde můžu zachytit silné emoce. A co může být silnějšího než láska dvou lidí, kteří se rozhodnou spolu prožít celý život? ...

Jiří Haman
Catering

Zařídíme pro vás výzdobu stolů, kytičky pro hosty, svědky a samozřejmě i pro nevěstu s ženichem. Umíme klasické i alternativní a extravagantní vazby, Stačí, když nám představíte svůj nápad! ...

VIAMARE, spol. s r.o.
Svatební cesty

Viamare je česká cestovní kancelář, která se specializuje na letecké pobytové zájezdy do Řecka a na řecké ostrovy. Pro své klienty také nabízí unikátní službu svatby v Řecku. ...

AB PARTY TENT, spol. s r.o.
Místa pro obřad

Firma AB PARTY TENT, spol. s r.o. se specializuje na pronájem party stanů a zároveň poskytuje kompletní servis k uspořádání společenských, sportovních, firemních či soukromých akcí jako jsou svatby, o ...

Berka Petr - Profesionální Dj a moderátor na Vaší svatbu
Zábava

Profesionální služby moderátora a Dj na svatbu s dlouholetou praxí a V.I.P. referencemi. Kvalitní zvuk, lehčí osvětlení, karaoke show a působnost po celé Čr! ...

svatební salon Lilie
Svatební šaty

Prodej a pujčovna svatebních šatů. ...

Originální svatební oznámení - Tomáš Josef
Svatební oznámení

Vytváříme originální svatební oznámení, které zaujmou na první pohled. Vše na míru, dle přání zákazníka. Vyberte si z naší nabídky vzorů nebo nechte tvorbu svatebního oznámení na nás. ...

AZ-fotoslužby
Foto a video

Obáváte se zkažených hromadných svatebních fotografií? Bojíte se dlouhých prostojů při portrétním focení? S námi bude fotografování svateb příjemnou zábavou. Fotografování svatby je tím nejkrásnějším ...

Flora Design
Svatební koordinátoři

Koordinace svateb,květinová výzdoba ...banner banner banner